Månadsrapport om vad som hänt på Sollex

Månadsrapport

Månadsrapport om vad som hänt på Sollex

Johan Falk

Månadsrapport

Januari 2021

Sollex månadsrapport december 2020 till januari 2021

Jul och nyår har inneburit gott om jobb. Därför har vi fått slå ihop två månadsrapporter.

Leveransprecision för perioden: 93%

De saknade 7% till perfektion har alla kundspecifika produkter som vi tillverkat från grunden. Dessa har tagit något mer tid än beräknat och lediga dagar under julen har försämrat precisionen.

Vassaste leverantören

461 orderrader till 149 olika kunder. Sollex största kunder av knivar och knivblad under perioden grossister till det stora förpackningsbolaget. Internationella industrier och återförsäljare till bygghandeln och industrin är som vanligt också i toppen. Sollex levererar rakblad till platfilmstillverkande industri runt om hela världen. I perioden har vi fått en hel del fina beställningar på våra fina trehålsblad med keramisk beläggning. Vi är förstås också mycket glada över Sveriges takläggare och golvproffs som vi är tacksamma att se som trogna kunder.      

Bäst säljande produkter på Sollex 

Bästa produkterna för Sollex under perioden Yrkesblad pro, tätt följt av specialknivar i solid volframkarbid, 2-020-K och knivblad för hantverkare. Kort och gått används flest av Sollex produkter i förpackningsindustrin på något sätt. Sollex mest populära produkter under perioden är Yrkesblad, krokblad och brytblad som i en hel del olika förpackningar når många olika kunder. Roligt är att dessa intresserar hantverkare och återförsäljare.  

Sollex månadsrapport baseras på Orderrapport med rader, Total TB per order och Allmän försäljningsrapport som vi tar ut från vårt affärssystem Specter.

god jul önskar sollex

Sollex månadsrapport november 2020 

Vi kämpar enveten på med att redovisa leveransprecision och antal knivar och rakblad i lager varje vecka. För hela november hade sollex en betryggande leveransprecision på 96%.

Vassaste leverantören 

258 orderrader till en stor mängd olika kunder. Sollex största kunder av knivar och knivblad under november 2020 var de stora plastfilmstillverkare, internationella industrier och återförsäljare till bygghandeln och industrin. Sollex levererar maskinknivar och säkerhetsknivar industrföretag runt om hela världen. I november är vi väldigt glada över att vi fått en hel del fina beställningar på våra fina slitterblad. Vi är förstås mycket glada över Sveriges takläggare och golvproffs som vi är tacksamma att se som trogna kunder.     

Bästa produkterna på Sollex november 2020  

 Bästa produkterna för Sollex under oktober 2020 var hårdmetallsverktyg följt av slitterbladet 5K. Stora specialtillverkade tandade knivar för industriföretag tar sig också in på topplistan. Yrkesblad och brytbladsknivar är som vanligt också i topp. Roligt är också att vi sålt en hel del säkerhetsknivar till industrin. Plotterknivar för Zundmaskiner verkar också vara populära i november 2020. Sollex mest populära produkter november 2020 är krokblad för hantverkare som vi sålt till många olika kunder. Roligt är att dessa intresserar hantverkare och återförsäljare. 

Sollex månadsrapport baseras på Orderrapport med rader, Total TB per order och Allmän försäljningsrapport som vi tar ut från vårt affärssystem Specter.

Cutting edge halloween

Sollex månadsrapport oktober 2020 

Leveransprecision får sällskap av antal knivar, knivblad och industrirakblad i lager som veckovisa redovisningstal från Sollex. Vi vill helt enkelt visa våra kunder att vi tar leveransprecision på största allvar och att vi har ett välfyllt lager vilket garanterar snabba leveranser.

Vassaste företaget

270 orderrader till en stor mängd olika kunder. Sollex största kunder av knivar och knivblad under oktober 2020 var det stora medicinteknikbolaget, internationella industrier och återförsäljare till bygghandeln och industrin. Sollex levererar maskinknivar och säkerhetsknivar industrföretag runt om hela världen. I oktober är vi väldigt glada över att vi fått en hel del fina beställningar på våra plotterknivar i solid volframkarbid. Vi är förstås mycket glada över Sveriges takläggare och golvproffs som vi är tacksamma att se som trogna kunder.    

Bästa produkterna på Sollex oktober 2020 

Bästa produkterna för Sollex under oktober 2020 var hårdmetallsverktyg följt av slitterbladet 5K. Stora specialtillverkade tandade knivar för industriföretag tar sig också in på topplistan. Yrkesblad och brytbladsknivar är som vanligt också i topp. Roligt är också att vi sålt en hel del säkerhetsknivar till industrin. Plotterknivar för Zundmaskiner verkar också vara populära i oktober 2020. Sollex mest populära produkter oktober 2020 är krokblad för hantverkare som vi sålt till många olika kunder. Roligt är att dessa intresserar hantverkare och återförsäljare.

Sollex månadsrapport baseras på Orderrapport med rader, Total TB per order och Allmän försäljningsrapport som vi tar ut från vårt affärssystem Specter. 

plotter knives - Zund summa gerber

Sollex månadsrapport september 2020 

Sollex börjar redovisa leveransprecision. Vi har alltid varit noggranna med att leverera knivar och knivblad i tid. Nu kommer vi veckovis mäta och redovisa vår leveransprecision på bloggen.

Cutting edge performance

267 orderrader till 128 olika kunder. Sollex största kunder av knivar och knivblad under september 2020 var grossister och återförsäljare till bygghandeln och industrin. Sollex levererar specialknivar och rakblad till svenska och internationella industrföretag. I september är vi väldigt glada över att vi fått en ny Kinesisk plastfilmstillverkare som kund på våra fantastiska slitterblad. Knivar för takläggare och golvproffs finns också som kunder till Sollex under september 2020.  

Bästa produkterna på Sollex september 2020 

Bästa produkterna för Sollex under september 2020 var 9S korta raka knivblad och slitterbladet 5K. En del specialtillverkade knivar för industriföretag tar sig också in på topplistan. Yrkesblad och brytbladsknivar är som vanligt också i topp. Roligt är också att vår säkerhetskniv 1400 har sålts till många olika kunder. Plotterknivar för Zundmaskiner verkar också vara populära i september 2020. Sollex mest populära produkt september 2020 är krokblad som vi sålt till 27 olika kunder. Roligt är att dessa intresserar hantverkare och återförsäljare.

Sollex månadsrapport baseras på Orderrapport med rader, Total TB per order och Allmän försäljningsrapport som vi tar ut från vårt affärssystem Specter. 

sollex cutting edge performance

Sollex månadsrapport augusti 2020

Kanske inte den mest revolutionerande nyheten, men under augusti så chockstartade Sollex efter semestern. Mycket har hänt under semestern då vi ändrat om lagret, fixat med hemsidan och lanserat några nya produkter.

Knivar för proffs och knivblad med lång hållbarhet

192 orderrader till 74 olika kunder. Sollex största kunder av knivar och knivblad under augusti 2020 var medicinteknik, grossister och återförsäljare till bygghandeln och industrin. Sollex levererar specialknivar och rakblad till svenska och internationella industrföretag. Knivar för färghandeln och golvproffs finns också som kunder till Sollex under augusti 2020. 

Bästa produkterna på Sollex augusti 2020

Bästa produkterna för sollex under augusti 2020 var specialtillverkade knivar, yrkesblad, vår byggkniv 2000, knivblad, brytblad och belagda industrirakblad. En leverans som sticker ut är en stor leverans av injektorblad 642K till ett välkänt tyskt industriföretag.

Intressanta knivprojekt

Under augusti har vi hjälpt ett utvecklingsföretag att ta fram en specialkniv för att skära glasfiberförstärkta tygremsor. Kunden har specialritat en sax som Sollex förhoppningsvis kommer att få tillverka. Några Martorknivar har utgått och vi kommer att lansera några nya. Vi har några kundbesök bokade för september vilket känns kul i coronatider.


Brytblad utan olja för att skära kolfiber

Sollex månadsrapport juli 2020

Ingen fantastik sommar vädermässigt ännu.  Orderingången på Sollex var 1% bättre än 2019. Tyvärr var faktureringen ned 12,5% jämfört med 2019. Vi hoppas att det blir bättre i augusti och kommer jobba hårt för ökade och stabila leveranser.

Kunder av knivar och knivblad

159 orderrader till 76 olika kunder. Sollex största kunder av knivar och knivblad under juli 2020 var grossister och återförsäljare till bygghandeln och industrin. Ett antal specialknivar och rakblad till tillverkande industri och medtech sticker ut med en spännande leverans av tekniska verktyg med extrema toleranser. Knivar för färghandeln, tak och golv finns också som kunder till Sollex under juli 2020.

Största produkterna

Bästa produkterna för sollex under juli 2020 var yrkesblad, säkerhetsknivar, byggknivar och brytbladsknivar. En stor leverans av maskinknivar krönte juli som vår mest intressanta och arbetskrävande leverans. 

Förbättringar av sollex.se

Arbetet med sollex.se har legat lite på paus i juli, men kommer att fortsätta på inslagen väg under hösten. Mycket stort nöje var dock att sollex.se health report nådde nytt all time high på 78%. Upp 5% från juni 2020. Fantastisk ökning som bådar gott.

glad midsommar önskar sollex

Sollex månadsrapport juni 2020

Underbara juni med strålande väder och sommarens första bad. Covid ligger som ett tjockt täcke över världen men vi svenskar liknar så sakta in mot semesterstämning. Sollex fakturering är upp 17% och ordervärdet är tyvärr ned 23% jämfört med juni 2019. Dessa siffror låter dramatiska men i sinn kontext var juni 2019 Sollex bästa ordermånad genom tiderna.

Kunder av vassa rakblad och knivblad juni 2020 

Totalt 199 orderrader till 92 olika kunder. Juni månads största kunder är olika industriella återförsäljare av Sollex specialknivar och säkerhetsknivar Vi kan enkelt ta ut en produktmarknadsmatris från vårt IT-system. Denna visar att våra storsäljare krokblad, brytblad, byggknivar och yrkesblad är produkter vi säljer till många kunder i olika kundsegment såsom butiker, distributörer och hantverkare.  

Kundspecifika specialknivar är sollex största produkter juni 2020

I juni 2020 är det tydligt att Sollex tre största produkter är specialknivar tillverkade efter kunds ritning. Yrkesblad är alltid viktigt för Sollex. Brytblad och krokblad kommer sedan. Mest positivt är att Sollex slitterblad 5K och 5Z är produkt 7 och 8 i den sammanslagna orderboken.

Sollex har Europas bredaste sortiment av rakblad och maskinknivar i vårt lager i Malmö. Det är bra när internationella supply chains som Volvo och Scania är oroliga för sin försörjning i coronatider. I juni 2020 sålde vi mer än 102st olika rakblad och knivblad. Det betyder att vår affärsmodell är svår att kopiera och vi är glada att vi har infrastruktur på plats för att vara en bra leverantör av vår industrirakblad och knivar. 

Förbättringar av sollex.se juni 2020

Vi har arbetat med texter och bilder på kategorisidor med knivar, knivblad och rakblad. Förslag på hur vi kan förbättra sollex.se mottages tacksamt och belönas.

Sollex favorit hjärta 


Markera Sollex favorithjärta på sollex.se. Då är det oerhört lätt att hitta rätt nästa gång!


Sollex månadsrapport maj 2020

Sköna maj har verkligen strålat till och vädret varit super. Kallt ibland men mycket sol. Covid pandemi och osäkerhet gäller fortfarande runt omkring i världen. Fakturerad försäljning för Sollex är upp 42% och bokat ordervärde är ned 1% jämfört med maj 2019.  Maj och juni blir mycket kundfokus inför sommarperioden. Upplever att vi har kul på Sollex och tycker att vi fått en riktigt fin start på det brutna räkenskapsåret som börjar första maj 2020. 

Kunder av vassa rakblad och knivblad maj 2020 

Totalt 250 orderrader till 116 olika kunder. Maj månads största kunder är stora svenska och internationella industriföretag, grossister och golvlägare.Vi har även en stor mängd svenska och internationella återförsäljare som säljer Sollex knivar och rakblad till slutanvändare. 

Rakblad och maskinknivar är sollex bästa produkter maj 2020

Sollex storsäljare i maj 2020 var trehålsbladen till färghandeln 2plusS och knivblad till större svenska grossister. Brytblad och krokblad går också starkt. Det känns skönt att vi har Europas bredaste sortiment av rakblad och maskinknivar i vårt lager i Malmö när internationella supply chains spökar i coronatider. Under maj 2020 sålde vi mer än 116st olika rakblad och knivblad. Detta gör vår affärsmodell svår att kopiera och vi är glada att vi har infrastruktur på plats för att vara en bra leverantör av vår industrirakblad och knivar. 

Förbättringar av sollex.se maj 2020 – nytt projekt

Vi har arbetat med texter och bilder på kategorisidor. Vi har initierat en nytt projekt för att förbättra strukturen på hur vi presenterar våra produkter på sollex.se. Initialt har en hel del förbättringar gjorts för användarupplevelsen på sollex.se. Vi har börjat med att samla alla positiva kommentarer i ett blogginlägg för att dela med oss av de glada budskapen. På förstasidan har det nog hänt mest. Rubriker har blivit tydligare, snygga kategoriboxar och gränssnittet har blivit tydligare. Förslag på hur vi kan förbättra sollex.se mottages tacksamt och belönas.


Sollex nöjda kunder

Sollex månadsrapport april 2020

Viruspandemi och ekonomiskt bergodalbana håller världen i ett järngrepp. Framtiden känns ganska oviss. Fakturerad försäljning för Sollex är ned 32% och bokat ordervärde är upp 20% jämfört med april 2019.  Vi jobbar mycket med kunder som vi tror håller öppet trots kristiden med Covid-19. Orosmolnet har förflyttats från totalt utegångsförbud till en långsiktig recession. Däremot har vi kul på Sollex och stor tillförsikt till det kommande brutna räkenskapsåret som börjar första maj 2020.

Kunder av vassa knivar och industrirakblad april 2020 

Totalt 216 orderrader till 94 olika kunder. Mars månads största kunder är stora svenska och internationella industriföretag. Vi har även en stor mängd svenska och internationella återförsäljare som säljer knivar, knivblad och rakblad till sina kunder.

Industrirakblad och maskinknivar är sollex bästa produkter april 2020 

Sollex storsäljare i april 2020 var trehålsbladen till färghandeln och krokblad till golvläggare. Sollex styrka ligger i vårt breda sortiment. Under april 2020 sålde vi mer än 100st olika produkter. Detta gör vår affärsmodell något omständig att hantera men framförallt mycket svår att kopiera. Vi är glada att vi har infrastruktur på plats för att vara en bra leverantör av vår industrirakblad och knivar.

Förbättringar av sollex.se - plotterknivar, säkerhetsknivar och NY favoritlista

Under april har vi gjort förbättringar på sollex.se. Vi har arbetat med texter och bilder på kategorisidor. Speciellt glada är vi för en ny struktur på våra sidor om plotterknivar och säkerhetsknivar. Vi är extra glada över vår nya favoritlista som ser ut som ett hjärta. Med favoritlistan (hjärtat) kan kunder enkelt spara de produkter om man är extra intresserad av så att man hittar dem supersnabbt nästa gång man besöker sollex.se. Alla produkter är märkta med hjärtat så det är super lätt att läga till artikeln i sin favoritlista. Sedan hittar du dem alltid längst upp i höger hörn.


  

sollex favoritlista spara de knivblad du är mest intresserad av 

sollex favoritlista finner du längst upp i höger hörnSollex månadsrapport mars 2020

Världen är galen men en stark månad av Sollex. Viruspandemi och ekonomiskt världskaos. Men mars har varit en bra månad för Sollex. Fakturerad försäljning är upp 35% och bokat ordervärde är upp 67% jämfört med mars 2019.  Vi jobbar mycket med kunder som vi tror håller öppet trots kristiden med Covid-19. Orosmolnet är förstås ett totalt utegångsförbud vilket förmodligen skulle påverka samtliga Sollex kunder. Sollex nyanställda Beata Agrell går från klarhet till klarhet. En lyckad riktigt marknadskampanj med mail, personliga vykort och telefonsamtal bådar gott för framtiden.

Kunder, knivar, knivblad och rakblad mars 2020

Totalt 210 orderrader till 91 olika kunder. Mars månads största kunder är stora svenska och internationella industriföretag. Vi har även en stor mängd svenska och internationella återförsäljare som säljer knivar, knivblad och rakblad till sina kunder.

Bästa produkter under mars 2020 var specialtillverkade knivblad efter våra kunders ritningar. Trehålsblad, krokblad, brytblad, byggkniv och brytbladsknivar är Sollex bread and butter även under mars 2020. Våra industriella trehålsblad och slitterblad står också för en stor del av bokat ordervärde.

Maskinknivar, säkerhetsknivar och knivblad på Underhåll 2020

Sollex ställde ut på Underhållsmässan Underhåll i Göteborg vilket blev en underlig tillställning. Mässan skulle vara i fyra dagar och det började riktigt bra för Sollex. Men redan dag 1 blev det tydligt att många besökare ställde in sina besök på mässan i och med Covid-19 smittan och efter dag två ställdes mässan in. På mässan visade vi maskinknivar och cirkelknivar efter kundspecifika ritningar. Vi visade också vårt breda sortiment av säkerhetsknivar och fantastiska knivblad.

Förbättringar av sollex.se - Brytblad och Cirkelknivar

Under mars har vi gjort väldigt många förbättringar på sollex.se. Vi har arbetat med texter och bilder. Speciellt glada är vi för en ny struktur på våra sidor om brytblad och cirkelknivar.

  • Taggar

JavaScript seem to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.